- -10%
WRWTFWW
WRWTFWW0034
Reeditarea oficială a albumului Notes of Forestry readuce în atenție proiectul ambient / minimalism / environmental al lui Motohiko Hamase, disponibil din nou pentru prima dată din 1988.
Materialul este restaurat de pe masterele originale și lansat pe vinil și CD, incluzând note de prezentare scrise chiar de artist. Această reeditare face parte din „Esplanade Series”, o colecție dedicată lucrărilor unor figuri esențiale ale scenei ambient japoneze, precum Yoshio Ojima, Motohiko Hamase și Satsuki Shibano.
Lansat inițial în 1988 de casa de discuri Newsic — un label cult asociat cu Tokyo’s Wacoal Art Center (cunoscut și ca Spiral) — albumul a fost co-produs de Yoshio Ojima, o figură centrală a acelei perioade.
Notes of Forestry este considerat una dintre lucrările cele mai fascinante și atipice ale „epocii de aur” a ambientului japonez. Conceput de Hamase, fost basist de jazz devenit experimentator sonor, albumul îmbină electronica pastorală liberă cu percuții eterice realizate de Yasunori Yamaguchi și intervenții de pian ale lui Satsuki Shibano.
Rezultatul este un peisaj sonor vibrant, uneori misterios sau ușor neliniștitor, care reflectă căutarea artistului pentru libertate muzicală totală. Această libertate se aliniază unei tradiții mai largi din ambientul japonez, alături de lucrări semnificative precum Through the Looking Glass de Midori Takada, Still Way de Satoshi Ashikawa și Nova de Yutaka Hirose.
NOU / Lansat în 1988 / Reeditare 2020
Tracklist:
A1 #Notes Of Forestry
A2 Pascal
B1 Spiral For Multipul Instruments
B2 Nude
Alternative Rock, Indie Rock,