- -10%
Captured Tracks
CT-358
Pop,
Pe albumul Everything Harmony, al patrulea LP de studio al trupei The Lemon Twigs din New York, frații prodigioși Brian D’Addario și Michael D’Addario oferă 13 creații originale pline de frumusețe, evidențiind o profunzime emoțională și o sofisticare muzicală mult peste vârsta lor ca trupă, dar și ca tineri.
Everything Harmony reușește să îmbine personalitățile distincte ale fraților, în timp ce redă vocea influențelor lor eclectice. Albumul se deschide cu folk-ul acustic subtil al piesei When Winter Comes Around, care evocă măreția sofisticată a înregistrărilor clasice Simon & Garfunkel, înainte de a trece la motiful clasic pop însorit al piesei In My Head. „Corner of My Eye” împrumută o melodie vocală de tip Art Garfunkel peste un fundal moody, cu vibrafon, sugerând chamber pop-ul lui Brian Wilson.
Deși nu au avut un concept amplu pentru Everything Harmony, ambii D’Addario au simțit că un „mood palpabil de înfrângere” domina în timpul scrierii și înregistrării albumului. Piesa New to Me a fost inspirată de experiența lor comună cu persoane dragi afectate de Alzheimer, What You Were Doing este îmbrăcată în janglul torturat al Big Star-ului vintage, iar Born to Be Lonely, scrisă după vizionarea filmului Opening Night de John Cassavetes, explorează ceea ce Brian numește „fragilitatea care vine adesea odată cu vârsta”.
Everything Harmony este un ciclu de cântece unificat, născut din sânge comun și scop comun. Cu doi lideri muzicali, nu duce lipsă de idei. Singurele impedimente sunt timpul și provocarea de a ține pasul cu propria inspirație prolifică. „Împărtășim o intuiție și tindem să ne influențăm reciproc,” spune Brian, „așa că ideile lirice de pe acest album tind să se completeze reciproc. Scrisul nu a fost niciodată problema pentru noi. Finalizarea, editarea și compilarea sunt ceea ce ia timp. Suntem prinși într-o pânză de cântece!”
NOU / Lansat în 2023
Tracklist:
A1 When Winter Comes Around
A2 In My Head
A3 Corner Of My Eye
A4 Any Time Of Day
A5 What You Were Doing
A6 I Don't Belong To Me
A7 Every Day Is The Worst Day Of My Life
B1 What Happens To A Heart
B2 Still It's Not Enough
B3 Born To Be Lonely
B4 Ghost Run Free
B5 Everything Harmony
B6 New To Me
Alternative Rock, Indie Rock,